Copyright 2019 - Custom text here

Wywiad z Panem Dariuszem Waligórskim - jednym z pomysłodawców powstania szkoły.

 

Skąd pomysł na szkołę?

Pomysł pojawił się wiele lat temu. W Polsce dotychczas nie było szkoły, która wzorem szkół niemieckich czy francuskich kształciłaby jeźdźców – czyli osoby w profesjonalny sposób przygotowane do pracy z końmi. Przygotowane przede wszystkim praktycznie. Na rynku pracy brakowało również osób, które można by zatrudnić do pracy w stadninie, stajni czy ośrodku jeździeckim. Praktycznie wszyscy, którzy starali się o tego typu posady, wymagali wieloletniego lub co najmniej wielomiesięcznego szkolenia. Od wielu lat trwały starania o utworzenie takiej szkoły. Dotychczas powstawały tylko namiastki, różnego rodzaju technika, które w nazwie miały coś wspólnego z końmi, mamiły młodzież obietnicami edukacji jeździeckiej, ale tak naprawdę to były tylko wydmuszki, gdzie konie były przysłowiowym „kwiatkiem do kożucha”.

Nadzieję na realizację pomysłu dawała nowelizacja rozporządzenia w sprawie kwalifikacji zawodów, uzupełniona w listopadzie 2015 r. o zawód jeździec. W listopadzie ubiegłego roku, po spotkaniu Pana Dyrektora Zespołu Szkół bł. Ks. Piotra Dańkowskiego w Jordanowie i Zarządu Klubu Sportowego „BÓR” w Toporzysku, postanowiono o utworzeniu nowej klasy o specjalności JEŹDZIEC. Dzięki temu marzenie może zostać zrealizowane. Powstaje szkoła, która w profesjonalny sposób przygotuje młodych ludzi do pracy z końmi, a poziom ich wykształcenia zapewni im dobrą pracę w zawodzie. 

Dlaczego „Szkoła, jakiej jeszcze nie było” ?

W swoim środowisku spotykamy wiele osób, które skończyły szkoły związane z jeździectwem. Ich opinie na temat dotychczasowego systemu kształcenia nie są zbyt pozytywne. Z rozmów z nimi wynika, że o zajęcia jeździeckie trzeba było się prosić (można było jeździć konno 1 lub 2 godziny tygodniowo), a praktyki zawodowe polegały na ciężkiej pracy, nie z końmi, tylko w stajni (zamiatanie, wyrzucanie obornika, przypinanie przyczepy na obornik do ciągnika itp.). Zajęć związanych z końmi praktycznie nie było. Bardzo trudno było też liczyć na starty w zawodach czy treningi jeździeckie pod okiem trenerów.

Nasza szkoła będzie inna. Jest przeznaczona dla osób „zarażonych” końską pasją. Będzie bardzo wymagająca, ale stworzy niespotykane do tej pory możliwości. Nasi uczniowie połowę dnia spędzą w stajni i będą pracować z końmi: jeździć, lonżować, wykonywać potrzebne zabiegi weterynaryjne, pracować z młodymi końmi; będą zajmować się dokładnie tym, czego oczekiwać będą od nich pracodawcy. 

Nauka u nas to także przygoda. Nasi uczniowie będą mieli możliwość udziału w rajdach konnych, statystowania na planach filmowych, uczestniczenia w rekonstrukcjach oraz wielu pokazach.

Czym nowa szkoła różni się od innych?

Skupimy się przede wszystkim na praktycznej nauce zawodu. Każdego dnia uczeń będzie spędzał przynajmniej 4 h w stajni, w tym co najmniej 2 h będzie jeździł konno. W pierwszym roku szkolenie będzie koncentrowało się na jeździe konnej oraz praktycznych zajęciach w stajni (praca z młodymi końmi, lonżowanie, zabiegi weterynaryjne). W kolejnych latach będziemy chcieli, by uczniowie wybrali konkretne dyscypliny sportu jeździeckiego czy też inne kierunki pracy z końmi. W trakcie nauki w szkole będzie można zdobyć odznaki jeździeckie PZJ oraz klasę sportową w wybranej dyscyplinie. Każdy z uczniów będzie miał możliwość uczestnictwa w darmowych dodatkowych kursach (podkuwacza, instruktora rekreacji ruchowej ze specjalnością jazda konna PZJ i instruktora szkolenia podstawowego PZJ, jazdy w damskim siodle, lonżowania i wielu innych). Na naszych uczniów będą czekać płatne staże zawodowe oraz praktyki w renomowanych ośrodkach jeździeckich w kraju i za granicą.

Jakie uprawnienia i tytuły będzie można zdobyć po ukończeniu szkoły?

Najważniejsze dla nas jest to, żeby absolwenci byli profesjonalnie przygotowani do pracy z końmi, żeby mieli praktyczne umiejętności przydatne w późniejszym wykonywaniu zawodu. Absolwenci po zdanych egzaminach końcowych otrzymają uprawnienia do wykonywania zawodu JEŹDZIEC. Każdy będzie miał szansę ukończenia kursu instruktora rekreacji ruchowej ze specjalnością jazda konna PZJ oraz kursu instruktora szkolenia podstawowego PZJ, a także zdobycia prawa jazdy kategorii B+E, uprawniającego do kierowania zestawem samochód i przyczepa do przewozu koni. Prócz tego, w ramach środków pozyskanych z zewnętrznych źródeł, będziemy zachęcać uczniów do kończenia kursów: podkuwacza, lonżowania i asystenta weterynaryjnego.

Jak będzie zorganizowany dzień?

W pierwszym roku nauki, oprócz zajęć w ławkach szkolnych, młodzież będzie miała możliwość codziennego szkolenia praktycznego, które będzie odbywało się na końskim grzbiecie. Będzie można skorzystać z codziennych dwóch treningów jeździeckich i innych szkoleń związanych z pracą z końmi. Zajęcia w stajni będą się odbywały zarówno rano przed lekcjami jak i po południu. Aby usprawnić działania i nie tracić czasu na dojazdy zapewniliśmy transport dla uczniów na trasie szkoła – stajnia. 

By ułatwić życie osobom mieszkającym daleko od Jordanowa czy też Toporzyska, stworzyliśmy możliwość zakwaterowania uczniów na terenie Ośrodka Jazdy Konnej „Bór”.

Dlaczego zasadnicza szkoła zawodowa?

To wynika z zapisów ustawowych. Zawód JEŹDZIEC został oficjalnie uwzględniony przez MEN dopiero od listopada 2015 roku. Trwają starania, aby od przyszłego roku nauka w tym zawodzie odbywała się również w technikach. Jeżeli to się uda, to po zaliczonej pozytywnie pierwszej klasie ZSZ zaproponujemy chętnym przejście od razu do drugiej klasy 4-letniego technikum. Ci, którzy nie będą chcieli, będą mogli kontynuować naukę w szkole zawodowej. Niezależnie od tego absolwenci ZSZ będą mogli w systemie zaocznym (2 lata) ukończyć technikum i zdobyć w ten sposób wykształcenie średnie.

Ile to wszystko będzie kosztować?

Od naszych uczniów oczekujemy tylko posiadania własnego stroju jeździeckiego, który będzie bardzo często używany. Na całą resztę: trenerów, starty w zawodach, kursy i szkolenia będziemy pozyskiwać fundusze ze środków zewnętrznych.

Nasza szkoła to miejsce dla ludzi z pasją. Miejsce, które da młodym ludziom pełną gamę możliwości. Jak je wykorzystają? To zależy już tylko od ich zaangażowania i wytrwałości.